VI ÄR STORT ABs

stort ab

Transportlösningar

Vi är proffs på transport och frakt

Våra transportlösningar

stort ab

Vilka är vi

Läs mer om oss som jobbar på Stort AB

Läs mer om oss

stort ab

Logga in i kundsystemet

Börja skicka ditt gods nu!

Logga in

Vi är ett lokalt ägt företag med specialisering på Internationella transporter samt effektiva logistiklösningar. Vi som arbetar här har över 100 års erfarenhet av transporter.

Nyheter

Transportlösningar

Express eller Economy - Stort AB

Express eller Economy

Vi erbjuder behovsanpassade transportlösningar från dörr till dörr. Oavsett om det är priset eller tiden, som är viktig för dig kan vi erbjuda bästa möjliga leveransen anpassat efter dig och ditt företag.

Special / OBC - Stort AB

Special / OBC

Har du ett paket/brev som är så viktigt att du vill ha ett personligt omhändertagande kan vi erbjuda en direktleverans efter dina önskemål.

Permobil
Prosharp - Leading Performance
Nordhydraulic - Hydac International
Franssons - Recyling Machines
Emhartglass

Om oss

Vi är ett lokalt ägt företag med specialisering på Internationella transporter samt effektiva logistiklösningar. Vi som arbetar här har ca 90 års erfarenhet av transporter.

STORT AB etablerades 2005 och det började med en budbil som gick dagligen mellan Sundsvall och Arlanda. Idag skickar vi paket över hela världen och kan erbjuda våra kunder fullständiga transportlösningar från dörr till dörr.

Stort AB
Stort AB

Lennart

Koncernledare och åkeriägare som alltid ser till att personalen har kakor till kaffet.

lennart@stort.nu
Stort AB

Roger

Kör den lokala slingbilen och är STORT ABs magiker som har lösningarna till det mesta.

roger@stort.nu
Stort AB

Andreas

Även han en del av produktionen och STORT ABs eget datasnille.

andreas@stort.nu
Stort AB

Lars

Med lång erfarenhet inom internationella frakter är han STORT ABs överkucku och utbildare.

lars@stort.nu
Stort AB

Mattias

Flerårig erfarenhet inom transport och numera en del av kontorets produktionsteam!

mattias@stort.nu
Stort AB

Ingvar

Allkonstnär med gedigen erfarenhet inom flera områden. Är en av kuggarna i produktionen samt virtuos på trucken!

ingvar@stort.nu
Stort AB

Katarina

En del av produktionsteamet som, med sitt hököga, ser till att det är ”Right from the start”

katarina@stort.nu
Stort AB

Roland

Vår stabila Chaufför på den stora slingbilen. Punktlig som få!

roland@stort.nu
Stort AB

Välj STORT för att

Vår devis är Right from the start. Det innebär att vi utgår från dina behov för att kunna ge dig den ultimata transportlösningen samt att se eventuella problem och lösa dem innan de påverkar transporten.

Detta gör vi genom samarbete med de bästa aktörerna, personlig service och vår expertis inom logistik.

Det finns inga telefonköer eller väntetider, du når oss alltid dygnet runt. Vi hämtar/lämnar hos enligt era önskemål och vi bevakar din leverans från dörr till dörr.

Vi sköter bokningar, frakt- och tulldokumentation. Trots namnet är inget uppdrag för litet för STORT AB.